Location:  |  Language: English
Loading...

Latest News

Hemligheten bakom skarpa hyvelstål

En snilleblixt slog ner i huvudet på Torgny Jansson en dag 1973 när han drog en slipsten åt sin pappa Erik. Det måste gå att göra på något annat sätt, tänkte denne snickarintresserade och tekniskt kunnige man som då arbetade som konstruktör vid SSAB i Stråssa Idag är han ägare till och vd för Tormek AB i Lindesberg, världsledande inom vattenkyld slipning.

 

tormek_hakan_080227

Håkan Persson, vice vd och marknadschef, skärper upp ett maskinhyvelstål med jiggen SVH-320.

 

tormek_torgny_080227

Torgny Jansson.

– Alla som lärt sig uppskatta och förstå vikten av vassa verktyg är våra kunder, säger Håkan Persson, vice vd och marknadschef.
Tormek är uppmärksammat världen över, om det vittnar ett helt tidningsställ med specialtidskrifter för hemmasnickare och andra där Tormek höjs till skyarna i olika artiklar.
Den första våtslipmaskinen som Torgny Jansson konstruerade var driven av en borrmaskin. Den gjorde succé och Luna, Sveriges största verktygsgrossist, köpte 100 stycken.
Konstruktören och hans pappa tillverkade dem på fritiden hemma i Storvik i Gästrikland. Sedan dess har produktutvecklingen oupphörligen fortsatt.
Genombrottet blev universalstödet som gör det möjligt att fästa jiggar på maskinen för slipning av olika verktyg.

Samarbete med Logosol

Idag omfattar Tormeks jiggsystem tolv jiggar som gör det möjligt att slipa bl a. hyveljärn, maskinhyvelstål, profilstål och alla andra typer av eggverktyg med full kontroll och perfekt resultat.

Genom ett samarbete med Mattias Byström på Logosol, konstruerades jiggen för profilstål. Nu är nästa generation av våtslipmaskin på marknaden, Tormek T-7, med två nya patentsökta lösningar och som är en sådan kvalitetsprodukt att företaget vågar ge 7 års garanti.
Tormek, som produktutvecklar, köper in komponenter, producerar och marknadsför, har 16 anställda. Underleverantörerna är till största delen svenska företag.
– Vi kan det här med slipning, säger Pontus Gyllby, ansvarig för den nordiska marknaden. Vi erbjuder idag en komplett sliplösning som innefattar slipmaskin, slipjiggar, tillbehör och kunskap.

– Tormek står sig bra i konkurrensen. Det beror på kvalitet och ständiga produktutveckling. De flesta som köpte en våtslipmaskin av oss för 20 år sedan använder den än idag och kompletterar med de senaste innovationerna av jiggar och tillbehör. Det är vår höga kvalitet och goda funktion som gör oss bäst, säger Håkan Persson.

Valuta för pengarna

Den som väljer att satsa på en Tormek ska få valuta för sina pengar, är företagets filosofi. Och den som använder maskinen ska också få en bra handbok.

Den är skriven av Torgny Jansson och kommer varje år ut i en reviderad upplaga på 20 000 exemplar på sex olika språk!
– Jag kunde aldrig ana att min idé vid slipstenen skulle leda till detta, säger Torgny Jansson.
Men behovet är stort, så många slöa knivar och verktyg som det finns i världen.

LOGOSOL AB (Head Quarter) | Fiskaregatan 2 | 871 33 HARNOSAND | Sweden | Telephone: +46-611-18285 | Fax: +46-611-18289 |